Vůdcovský lesní kurz

O kurzu

Prožití událostí z období totality a konfrontace s chováním lidí ve vypjatých situacích zahrnuje symbolický rámec vůdcovského lesního kurzu Falconeri, který se uskuteční v tomto hávu již pošesté. Snažíme se poskytnout cestu k nalezení osobního vztahu ke zlomovým okamžikům našich dějin, které byly vždy určující i pro skauting. Důvodem je naše přesvědčení, že pokud se podaří, aby dějiny 20. století byly živé i pro narozené ve svobodě, výrazně pozitivně to ovlivní průběh století 21.

V dětství se nám jeví události, které nastaly před našim narozením, jako dávná minulost, jedno jestli se staly deset nebo sto let před počátkem naší paměti. Optikou dítěte se to prostě vše událo před úplnou věčností. Později si možná začneme uvědomovat, jak krátký okamžik nás dělí třeba od 2. světové války. Skrze pamětníky si k válce ještě stále můžeme vytvářet osobní vztah. Dokud žijí pamětníci, nejsou události ani tak historické, ale stále současné. Minulé století neminulo, je v nás, neseme si v sobě zřejmě nejdramatičtější století lidstva, ve kterém jsou shrnuty snad všechny varianty zla, dobra i všeho mezi. Abychom obzvláště zlu porozuměli, je důležité chápat běh dějin.

Nastává doba, kdy přichází generace skautských vůdců, kteří již nejsou pamětníci totality, proto jsme se rozhodli symbolický rámec VLKu Falconeri zasvětit právě jejímu většímu pochopení, aby účastníci kurzu totalitu svým způsobem prožili a vytvořili si k ní nějaký konkrétnější vztah. V roce 2011 jsme to vyzkoušeli poprvé a s napětím sledovali, co to s účastníky udělá. Uvědomovali jsme si, že se jedná svým způsobem o nové pojetí kurzu a možná psychická náročnost byla vysoká. Nakonec bylo znát velké pohnutí jak u účastníků, tak instruktorů. Opravdovost symbolického rámce znásobovala jeho účinek a až nás překvapil zájem o další a další fakta.

Velmi silným momentem bylo např. prožití událostí kolem upálení Jana Palacha. Nebyl to najednou nějaký vzdálený hrdina z dávných dob, ale kluk stejně starý jako účastníci kurzu. To vědomí blízkosti roku 1969 bylo hmatatelné.

V roce 2023 proběhne VLK Falconeri za totality tedy již posedmé a s ohledem na ty, kteří chtějí náš kurz osobně prožít, jsme nemohli být v popisu konkrétnější. Čeká je totiž nejedno překvapení.

Napsali o nás

Falconeri je bezvadně vymyšlený a celkem náročný zážitkový program, kde ale byl čas na učení, tvorbu, na zábavu a zároveň i na zamyšlení, soudržnost s ostatními a na zpětnou vazbu k jednotlivým úkolům! Jeďte, litovat nebudete :)!

Také my, jako neslyšící účastníci komunikující převážně v českém znakovém jazyce, zčásti už takto předurčeni k izolaci od ostatních, jsme zapadli. Děkujeme instruktorům a ostatním účastníkům za tuto skvělou příležitost a za zábavně náročný kurz :)!

Ježi, vedoucí 53. skautského oddílu neslyšících Potkani

absolventka VLKu Falconeri 2013

Jelikož i jako nenapravitelný introvert na pokraji sociální fóbie jsem se tu cítila fakt dobře a taky asi nejvíc skautsky ve svém životě, můžu Falconeri jenom doporučit! A slyšela jsem pohádku na dobrou noc o brokolici, takže lepší vůdcovský kurz si neumím představit.

Bláňa, ex-vedoucí 30. DÍVČÍ BRNĚNSKÝ ODDÍL BÍLÉ KYTKY

absolventka VLKu Falconeri 2015

Falconeri ti mohu vřele doporučit, protože zde zažiješ úžasný kolektiv skautů a taky vyšperkovaný symbolický rámec. Z těchto vůdcovek stále čerpám nejen ve skautu ale i v každodenním životě!

Šogun, vedoucí oddílu Sedmička

absolvent VLKu Falconeri 2015

Na VLK Falconeri jsem jela bez přílišného očekávání. To, co jsem si však neočekávaně nejvíce odnesla, bylo poznání úžasných lidí, jejichž zkušenosti, postoje a dobré srdce mě nesmírně obohatily.

Šídlo, vedoucí R&R

absolventka VLKu Falconeri 2017

Dostal jsem šanci splnit si vůdcovky tím náhradním úkolem, to jsem odkládal, nemyslel na to, takže už to byl takový první fail. Když jsem se ho nakonec skoro po roce rozhodl splnit, dvakrát se mi to nepovedlo. V současné době ten dekret k ničemu nepotřebuji a nemám žádnou motivaci kurz dokončit. Když nad tím přemýšlím, tak už když jsem jel na kurz a psali jsme si první den na papírek, co od kurzu očekáváme, tak už tam jsem věděl, že vůdcovský dekret budu brát pouze jako bonus. Takže jsem se rozhodl, že holt dekret nezískám, nedá se nic dělat. Kurz jsem si moc užil a dal mi toho hodně...

Robinzon, 28. smečka Vlčat, Stopaři Brno Lesná

účastník VLKu Falconeri 2019

Kurz mi v mnoha ohledech otevřel oči, i co se týče mého osobního života. Jsem naplněná energií rozvíjet sebe, své okolí i svůj oddíl. Byla to nejlepší volba v mém skautském životě.

Kačka, Zelená šestka, 45. oddíl Lesní moudrosti

absolventka VLKu Falconeri 2019

Kontakt

František Kladiva - Meloun

falconeri@vmls.cz


Narodíš se s čistým obličejem

Paletou je srdce

Pro svůj život jsi plátnem